Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Mircea Lucescu, pentru a patra oară campion în Ucraina cu Şahtior Doneţk (VIDEO)

06 Mai 2010   •   15:47

Şahtior Doneţk şi-a asigurat matematic titlul de campioană în Ucraina, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, rivala şi principala contracandidată, Dinamo Kiev.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Ilsinho, în minutul 15, în timp ce Jadson a ratat un penalty pentru Şahtior în minutul 85. Răzvan Raţ a intrat în minutul 90 la gruparea din Doneţk, iar Tiberiu Ghioane a fost şi el rezervă, la Dinamo Kiev, fiind introdus pe teren în minutul 76.

Cu o etapă înainte de finalul campionatului, Şahtior Doneţk a acumulat 74 de puncte, cu şase mai mult decât Dinamo Kiev, care ocupă locul secund. Acesta este cel de-al patrulea titlu de campion al Ucrainei câştigat de Mircea Lucescu cu Şahtior Doneţk, după cele din 2005, 2006 şi 2008.