Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Moţi l-a învins pe Ştefan Radu în duelul românilor din Europa League. Salzburg a produs surpiza serii la Amsterdam

de M.T.    |    21 Feb 2014   •   08:23

Cosmin Moţi a câştigat duelul românilor din 16-imile de finală ale Europa League, Ludogoreţ Razgrad impunându-se cu 1-0 la Roma, în faţa lui Lazio, la care Ştefan Radu a fost căpitan.

Unicul gol al întâlnirii în care ambii ex-dinamovişti au jucat toate cele 90 de minute a fost marcat de Bezjak, în finalul primei reprize.

Cele două echipe au ratat câte un penalty, prin felipe Anderson, respectiv Dyakov, şi au terminat meciul în zece oameni, după eliminările lui Cavanda şi Dyakov.

Fostul căpitan al Stelei, Alexandru Bourceanu, a fost titular la Trabzonspor şi a rămas pe teren până în minutul 67 al meciului cu Juventus, de la Torino, pe care campioana Italiei l-a câştigat cu 2-0, graţie golurilor marcate de Osvaldo şi Pogba.

Un alt român care s-a aflat pe teren a fost Costin Lazăr, care a evoluat 82 de minute pentru PAOK Salonic, învinsă pe teren propriu de Benfica (0-1).

Fără Vlad Chiricheş, accidentat, Tottenham a pierdut în Ucraina cu Dnepr (0-1), în timp ce echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a remizat în deplasare cu Viktoria Plzen (1-1).

Surpriza serii a fost produsă de Salzburg, care a câştigat categoric la Amsterdam, în faţa lui Ajax, scor 3-0, printr-o dublă a lui Soriano şi un gol al lui Mane.

Meciurile retur vor avea loc la 27 februarie.

Rezultate Europa League, 16-imi de finală

Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) - Tottenham (Anglia) 1-0 (Konoplianka 81 pen)
Juventus (Italia) - Trabzonspor (Turcia) 2-0 (Osvaldo 16, Pogba 90+4)
Cernomoreţ Odessa (Ucraina) - O. Lyon (Franţa) 0-0
Esbjerg (Danemarca) - Fiorentina (Italia) 1-3 (Pusic 10 / Matri 9, Ilicic 15, Aquilani 37 pen)
Anji Mahacikala (Rusia) - Genk (Belgia) 0-0
Dinamo Kiev (Ucraina) - Valencia (Spania) 0-2 (Vargas 79, Vida 90+1 autogol)
PAOK Salonic (Grecia) - Benfica (Portugalia) 0-1 (Lima 59)
Slovan Liberec (Cehia) - AZ Alkmaar (Olanda) 0-1 (Viergever 89)
Betis Sevilla (Spania) - Rubin Kazan (Rusia) 1-1 (Vila 3 / Eremenko 74 pen)
Swansea (Anglia) - Napoli (Italia) 0-0
Maribor (Slovenia) - FC Sevilla (Spania) 2-2 (Tavares 33, Vrsic 81 / Gameiro 47, Fazio 72)
Viktoria Plzen (Cehia) - Şahtior Doneţk (Ucraina) 1-1 (Tecl 62 / Luiz Adriano 65)
Lazio Roma (Italia) - Ludogoreţ (Bulgaria) 0-1 (Bezjak 45)
Ajax Amsterdam (Olanda) - Salzburg (Austria) 0-3 (Soriano 14 pen, 35, Mane 21)
Maccabi Tel-Aviv (Israel) - FC Basel (Elveţia) 0-0
FC Porto (Portugalia) - Eintracht Frankfurt (Germania) 2-2 (Quaresma 44, Varela 68 / Joselu 72, Alex Sandro 77 autogol)