Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Mutu a reuşit o dublă pentru Fiorentina

Mutu a reuşit o dublă pentru Fiorentina

27 Oct 2008   •   00:01

Atacantul român Adrian Mutu a reuşit să marcheze două goluri pentru formaţia Fiorentina, care a învins cu scorul de 3-1 pe Palermo, în deplasare, duminică seara, în ultimul meci din etapa a opta a campionatului italian de fotbal.
Fiorentina, adversara Stelei în Liga Campionilor, a deschis scorul prin Gilardino (19), care a marcat cu ajutorul unei mâini, Mutu a majorat diferenţa înainte de pauză (41), după o pasă a lui Gilardino. Mutu a marcat al doilea gol al său în acest meci şi al treilea în campionat în minutul 62. Pentru gazde a punctat brazilianul Simplicio (50).
Cesare Prandelli a folosit următoarea echipă: Frey - Comotto, Gamberini, Dainelli (Kroldrup, 36), Vargas - Kuzmanovic (Almiron, 64), Donadel, Montolivo - Santana, Gilardino (Pazzini, 75), Mutu.
Prin această victorie, Fiorentina egalează la puncte pe AC Milan - 16, împărţind astfel locul doi, în urma Udinese, Inter şi Napoli, aflate pe locul întâi cu 17 puncte.