Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Mutu califică Fiorentina în semifinalele Cupei Italiei, după 3-2 cu Lazio (VIDEO)

21 Ian 2010   •   11:44

Fiorentina a supravieţuit unei reveniri pe final a celor de la Lazio pentru a-şi asigura calificarea în semifinalele Cupei Italiei, după ce partida de miercuri noapte s-a încheiat 3-2.

Adrian Mutu, despre care s-a scris că este dorit de Roberto Mancini la Manchester City, a pus Fiorentina pe drumul cel bun în prima repriză, când a reuşit o "dublă". Aflat în mare formă în 2010, Mutu a deschis scorul în minutul 9 şi a dublat avantajul cu un minut înainte de pauză.

Lazio a părut să revină când Mauro Zarate a redus din handicap în minutul 5 al reprizei secunde, în Per Kroldrup a restabilit avantajul de două goluri al Fiorentinei 9 minute mai târziu. Scorul final a fost stabilit de Tommaso Rocchi în minutul 69, Lazio nereuşind să forţeze şi egalarea.

Fiorentina va întâlni învingătoarea dintre Inter Milano şi Juventus în semifinale, meciul dintre acestea din urmă fiind programat pentru 28 ianuarie pe San Siro.