Antena 3 CNN Sport Fotbal extern O echipă din liga a treia s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei

O echipă din liga a treia s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
de M.T.    |    25 Ian 2012   •   12:13

Mirandes, echipă care evoluează în a treia divizie din Spania, continuă seria surprizelor în Cupa Regelui, reuşind să se califice în semifinalele competiţiei, după o victorie dramatică în faţa lui Espanyol Barcelona.

Câştigători în meciul tur cu 3-2, după ce au revenit spectaculos de la 0-2, catalanii păreau aproape calificaţi atunci când Rui Fonte a deschis scorul în debutul reprizei a doua.

Gazdele au reuşit însă să egaleze rapid, prin Pablo Infante, pentru ca Cesar Caneda să dea lovitura în ultimul minut de joc, marcând golul prin care echipa antrenată de Carlos Pouso merge mai departe, datorită faptului că a înscris mai multe goluri în deplasare.

Înainte de a o elimina pe Espanyol, Mirandes mai făcuse două victime importante, Villarreal şi Racing Santander.

În semifinale, echipa din liga a treia va juca împotriva câştigătoarei din dubla Athletic Bilbao - Mallorca, în prima mansă bascii impunându-se cu 2-0 pe teren propriu.