Antena 3 CNN Sport Fotbal extern O nouă surpriză în Cupa Spaniei. Valencia pierde acasă cu Deportivo, 1-2

O nouă surpriză în Cupa Spaniei. Valencia pierde acasă cu Deportivo, 1-2

Sursa foto: pablo alvarez
06 Ian 2010   •   23:49

Valencia a pierdut, miercuri seară, partida tur a optimilor de finală ale Cupei Spaniei, pe teren propriu, în faţa formaţiei Deportiva La Coruna. Echipa antrenată de Unai Emery a cedat fără drept de apel în faţa unei formaţii mult mai motivate, care a condus chiar cu 2-0 pe stadionul Mestalla. Aceasta nu este singura surpriză a rundei, după ce şi FC Barcelona a pierdut, marţi, partida disputată acasă cu FC Sevilla.
Deportivo a luat, în mod surprinzător, conducerea în minutul 47, prin Andres Gualdado. Doar zece minute mai târziu, situaţia s-a complicat şi mai mult pentru gazde atunci când Pablo Alvarez a dus scorul la 2-0, dând o lovitură puternică speranţelor de calificare ale "liliecilor". Mijlocaşul David Silva a fost cel care le-a mai dat ceva speranţe supoterilor de pe Mestalla cu un gol înscris în minutul 72 şi stabilind totodată scorul final. În aceste condiţii, Valencia este obligată să câştige partida retur de pe El Riazor marcând cel puţin două goluri pentru a nutri speranţe la un loc în sferturi.