Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Olympique Marseille şi-a asigurat titlul în Franţa după 18 ani de aşteptare

Olympique Marseille şi-a asigurat titlul în Franţa după 18 ani de aşteptare

Sursa foto: mamadou niang
05 Mai 2010   •   23:56

Olympique Marseille a profitat de înfrângerea lui Auxerre în deplasare la Lyon şi şi-a adjudecat titlul de campioană în Franţa încă din etapa a 36-a. Marseille a învins cu 3-1 pe Rennes, după ce echipele se aflau la egalitate cu un sfert de oră înainte de finalul meciului, şi a obţinut primul trofeu după o pauză de 18 ani.
Heinze a deschis scorul pentru gazde în minutul patru şi a dat drumul la sărbătoare pe Stade Velodrome, însă Briand a egalat pentru Rennes cu opt minute înainte de pauză. Olympique a continuat să domine partida şi, în decurs de două minute, Niang (75) şi Gonzalez (77) au tranşat meciul cu două goluri rapide.
În urma acestui rezultat, Marseille a acumulat 75 de puncte, în timp ce urmăritoarele Lille şi Auxerre se află la opt puncte în urmă, cu doar două meciuri rămase de disputat, respectiv un maxim de şase puncte puse în joc.