x close

Oţelul va juca cu Manchester United, Benfica şi Basel în Liga Campionilor

de M.T.    |    25 Aug 2011   •   19:40
Oţelul va juca cu Manchester United, Benfica şi Basel în Liga Campionilor 415 Foto: Agerpres

Joi după-amiază a avut loc Grimaldi Forum din Monaco tragerea la sorţi a grupelor din Liga Campionilor, ediţia 2011-2012. România a fost reprezentată de campioana Oţelul Galaţi, care s-a aflat în cea de-a patra urnă valorică.

 
Echipa lui Dorinel Munteanu a fost repartizată în grupa C, alături de finalista ultimei ediţii, Manchester United, de portughezii de la Benfica Lisabona şi de elveţienii de la FC Basel, care revine în România pentru un meci de Liga Campionilor după doar un an, în sezonul trecut întâlnind pe CFR Cluj.
 
Nici celelalte adversare ale gălăţenilor nu vor juca pentru prima oară împotriva unei echipe din România. Manchester United a eliminat-o pe Dinamo acum şapte ani în preliminariile Ligii Campionilor, în timp ce Benfica are la activ dueluri cu Universitatea Craiova, Steaua şi Dinamo, de fiecare dată lusitanii mergând mai departe.

Cea mai echilibrată grupă pare, la prima vedere, cea în care vor evolua Bayern Munchen, Villarreal, Manchester City şi Napoli, în timp ce Mircea Lucescu se poate declara mulţumit de tragerea la sorţi, Sahtior urmând să joace în grupa G, alături de FC Porto, echipa lui Cristi Săpunaru, Zenit St. Petersburg şi APOEL Nicosia.

Nici Cristi Chivu, care evoluează la Inter Milano, nu are motive să fie supărat după tragerea la sorţi, echipa sa având parte de o grupă accesibilă, alături de TSKA Moscova, LIlle şi Trabzonspor.
 
Marele derby din această fază îl propune grupa H, acolo unde se vor întâlni FC Barcelona şi AC Milan. Cele două mari forţe ale Europei vor merge probabil mai departe împreună, celelalte echipe din grupă fiind BATE Borisov şi debutanta Viktoria Plzen.
 
Grupele Ligii Campionilor, 2011-2012
 
Grupa A: Bayern Munchen (Germania), Villarreal (Spania), Man. City (Anglia), Napoli (Italia)
 
Grupa B: Inter Milano (Italia), TSKA Moscova (Rusia), Lille (Franţa), Trabzonspor (Turcia)
 
Grupa C: Man. United (Anglia), Benfica (Portugalia), FC Basel (Elveţia), Oţelul (România)
 
Grupa D: Real Madrid (Spania), O. Lyon (Franţa), Ajax (Olanda), Dinamo Zagreb (Croaţia)
 
Grupa E: Chelsea (Anglia), Valencia (Spania), Leverkusen (Germania), Genk (Belgia)
 
Grupa F: Arsenal (Anglia), Marseille (Franţa), Olympiakos (Grecia), Dortmund (Germania)
 
Grupa G: FC Porto (Portugalia), Sahtior (Ucraina), Zenit St. Petersburg (Rusia), APOEL NIcosia (Cipru)
 
Grupa H: FC Barcelona (Spania), AC Milan (Italia), BATE Borisov (Belarus), Viktoria Plzen (Cehia).

 
Parterneri
Parterneri
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri!
Nu, multumesc Accept
sati