Petrolul Ploieşti şi CFR Cluj s-au calificat în turul trei preliminar al Europa League

de M.T.    |    25 Iul 2014   •   08:44
Petrolul Ploieşti şi CFR Cluj s-au calificat în turul trei preliminar al Europa League

Petrolul Ploieşti şi CFR Cluj s-au calificat în turul trei preliminar al Europa League, după ce au câştigat în deplasare meciurile retur cu Flamurtari, respectiv Jagodina.

Alături de cele două echipe, România va mai fi reprezentată în faza următoare a competiţiei de Astra Giurgiu, câştigătoarea Cupei României în sezonul trecut.

Învingătoare cu 2-0 pe teren propriu, în prima manşă, Petrolul a reuşit să se impună şi în Albania în faţa celor de la Flamurtari, scor 3-1.

Prahovenii au avut emoţii doar două minute, atât cât au trecut între deschiderea scorului, reuşită de Lena, în minutul 37, şi golul egalizator al lui Teixeira.

În repriza a doua, elevii lui Răzvan Lucescu au gestionat foarte bine jocul şi au marcat de două ori în ultimele zece minute, prin De Lucas şi Priso, pecetluind astfel o calificare firească în turul următor.

CFR Cluj a avut o misiune mai dificilă în Serbia, după ce obţinuse doar o remiză, scor 0-0, în partida tur cu FK Jagodina.

Echipa antrenată de Vasile Miriuţă s-a impus în cele din urmă cu scorul de 1-0, golul izbăvitor fiind marcat în minutul 81 de Guimaraes.

În turul trei preliminar din Europa League, reprezentantele României vor întâlni adversari dificili. Astra şi Petrolul vor juca împotriva unor echipe din Cehia, Slovan Liberec, respectiv Viktoria Plzen, în timp ce CFR Cluj va întâlni Dinamo Minsk (Belarus).

Europa League, Turul doi preliminar

FK Zeljenicar (Bosnia) - Metalurg Skopje (Macedonia) 2-2, în tur 0-0
Şahtior Karagandi (Kazahstan) - FK Atlantas (Lituania) 3-0, în tur 0-0
Hapoel Beer Sheva (Israel) - RNK Split (Croaţia) 0-0, în tur 1-2
Myllykosken Pallo-47 (Finlanda) - Dinamo Minsk (Belarus) 0-0, în tur 0-3
FK Haugesund (Norvegia) - FK Sarajevo (Bosnia) 1-3, în tur 1-0
Omonia Nicosia (Cipru) - Buducnost Podgorica (Muntenegru) 0-0, în tur 2-0
FK Krasnodar (Rusia) - JK Sillamae Kalev (Estonia) 5-0, în tur 4-0
Inter Baku (Azerbaidjan) - Elfsborg (Suedia) 0-1, 3-4 la penaltyuri, în tur 1-0
Esbjerg (Danemarca) - Kairat Alma Ata (Kazahstan) 1-0, în tur 1-1
Zimbru Chişinău (Moldova) - ŢSKA Sofia (Bulgaria) 0-0, în tur 1-1
Şahtior Soligorsk (Belarus) - Derry City (Irlanda) 5-1, în tur 1-0
FC Vaduz (Liechtenstein) - Ruch Chorzow (Polonia) 0-0, în tur 2-3
Hapoel Tel Aviv (Israel) - Astana (Kazahstan) 1-0, în tur 0-3
IFK Goteborg (Suedia) - Gyor (Ungaria) 0-1, în tur 3-0
Slovan Liberec (Cehia) - MFK Kosice (Slovacia) 3-0, în tur 1-0
Tromso (Norvegia) - Vikingur (Insulele Feroe) 1-2, în tur 0-0
Flamurtari (Albania) - Petrolul Ploieşti (România) 1-3, în tur 0-2
SV Grodig (Austria) - FK Cukaricki (Serbia) 1-2, în tur 4-0
Lech Poznan (Polonia) - Nomme Kalju (Estonia) 3-0, în tur 0-1
FC Şihura (Georgia) - Bursaspor (Turcia) 0-0, 4-1 la penaltyuri, în tur 0-0
AIK Stockholm (Suedia) - Linfield (Irlanda de Nord) 2-0, în tur 0-1
Zoria Lugansk (Ucraina) - Laci (Albania) 2-1, în tur 3-0
FC Groningen (Olanda) - FC Aberdeen (Scoţia) 1-2, în tur 0-0
Spartak Trnava (Slovacia) - Zestafoni (Georgia) 3-0, în tur 0-0
Sligo Rovers (Irlanda) - Rosenborg Trondheim (Norvegia) 1-3, în tur 2-1
Zawisza Bydgoszcz (Polonia) - Zulte Waregem (Belgia) 1-3, în tur 1-2
Asteras Tripolis (Grecia) - RoPS Rovaniemi (Finlanda) 4-2, în tur 1-1
FK Vojvodina (Serbia) - Trencin (Slovacia) 3-0, în tur 0-4
Hajduk Split (Croaţia) - Dundalk (Irlanda) 1-2, în tur 2-0
Siroki Brijeg (Bosnia) - Mlada Boleslav (Cehia) 0-4, în tur 1-2
Ferencvaros Budapesta (Ungaria) - NK Rijeka (Croaţia) 1-2, în tur 0-1
Diosgyori VTK (Ungaria) - Litex Loveci (Bulgaria) 1-2, în tur 2-0
Koper (Slovenia) - Neftci Baku (Azerbaidjan) 0-2, în tur 2-1
FK Jagodina (Serbia) - CFR Cluj (România) 0-1, în tur 0-0
NK Gorica (Slovenia) - Molde FK (Norvegia) 1-1, în tur 1-4
Crusaders FC (Irlanda de Nord) - IF Brommapojkarna (Suedia) 1-1, în tur 0-4
Saint-Johnstone (Scoţia) - FC Lucerna (Elveţia) 1-1, 5-4 la penaltyuri, în tur 1-1
Sankt Polten (Austria) - Botev Plovdiv (Bulgaria) 2-0, în tur 1-2
FH Hafnarfjordur (Islanda) - FC Neman (Belarus) 2-0, în tur 1-1
Stjarnan (Islanda) - Motherwell (Scoţia) 3-2 după prelungiri, în tur 2-2

x close