Petrolul şi Astra şi-au aflat posibilii adversari din playoff-ul Europa League. Tragerea la sorţi va avea loc la ora 14

de M.T.    |    08 Aug 2014   •   11:07
Petrolul şi Astra şi-au aflat posibilii adversari din playoff-ul Europa League. Tragerea la sorţi va avea loc la ora 14 Foto: uefa.com

Cele două reprezentante ale României în playoff-ul Europa League, Petrolul Ploieşti şi Astra Giurgiu, şi-au aflat posibilii adversari din această fază a competiţiei.

Tragerea la sorţi a meciurilor din playoff-ul Europa League este programată vineri, de la ora 14, la sediul UEFA de la Nyon.

Nici una dintre cele două echipe nu se numără printre capii de serie desemnaţi de forul european.

UEFA a împărţit cele 62 de echipe participante în şase grupe, capii de serie fiind numerotaţi de la 1 la 5, iar formaţiile care nu sunt capi de serie de la 6 la 10.

În cazul grupei a şasea, capii de serie sunt de la 1 la 6, iar formaţiile de la 7 la 12 nu sunt capi de serie.

Astfel, Petrolul a fost repartizată în grupa a treia la tragerea la sorţi, capii de serie dintre care se va alege adversara prahovenilor fiind Dinamo Zagreb (Croaţia), FC Twente (Olanda), PAOK Salonic (Grecia), Rapid Viena (Austria) şi Trabzonspor (Turcia).

De cealaltă parte, Astra face parte din grupa a patra şi are ca posibili adversari pe Dinamo Moscova (Rusia), Torino (Italia), Hull City (Anglia), Celtic Glasgow (Scoţia) şi Olympique Lyon (Franţa).

Componenţa grupelor la tragerea la sorţi a meciurilor din playoff-ul Europa League


Grupa 1: 1 Lokomotiv Mosova (Rusia), 2 Borussia Mnchengladbach (Germania), 3 Sparta Praga (Cehia), 4 Villarreal (Spania), 5 Young Boys (Elveţia), 6 FK Sarajevo (Bosnia), 7 Apollon Limassol (Cipru), 8 PEC Zwolle (Olanda), 9 Astana (Kazahstan), 10 Debreceni VSC (Ungaria)

Grupa 2: 1 Maccabi Tel-Aviv (Israel), 2 FC Zurich (Elveţia), 3 CD Nacional (Portugalia), 4 Tottenham Hotspur (Anglia), 5 Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina), 6 Spartak Trnava (Slovacia), 7 Asteras Tripolis (Grecia), 8 Dinamo Minsk (Belarus), 9 AEL Limassol FC (Cipru), 10 Hajduk Split (Croaţia)

Grupa 3: 1 Dinamo Zagreb (Croaţia), 2 Twente (Olanda), 3 PAOK (Grecia), 4 Rapid Viena (Austria), 5 Trabzonspor (Turcia), 6 Qarabag FK (Azerbaidjan), 7 Petrolul Ploieşti (România), 8 Zimbru Chişinău (Moldova), 9 HJK Helsinki (Finlanda), 10 FC Rostov (Rusia)

Grupa 4: 1 Dinamo Moscova (Rusia), 2 Torino (Italia), 3 Hull City (Anglia), 4 Celtic (Scoţia), 5 Olympique Lyon (Franţa), 6 RNK Split (Croaţia), 7 Omonia (Cipru), 8 KSC Lokeren (Belgia), 9 FC Aktobe (Kazahstan), 10 Astra (România)

Grupa 5: 1 Metalist Harkov (Ucraina), 2 FK Partizan (Serbia), 3 AS Saint-Etienne (Franţa), 4 Rio Ave (Portugalia), 5 PSV Eindhoven (Olanda), 6 Neftci PFK (Azerbaidjan), 7 Ruch Chorzow (Polonia), 8 Karabukspor (Turcia), 9 IF Elfsborg (Suedia), 10 Şahtior Soligorsk (Belarus)

Grupa 6: 1 Feyenoord (Olanda), 2 Internazionale Milano (Italia), 3 Real Sociedad (Spania), 4 Şerif Tiraspol (Moldova), 5 Panathinaikos (Grecia), 6 Club Brugge (Belgia), 7 Stjarnan (Islanda), 8 Midtjylland (Danemarca), 9 HNK Rijeka (Croaţia), 10 Grasshopper (Elveţia), 11 Zoria Lugansk (Ucraina), 12 FC Krasnodar (Rusia)

x close