Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Play-off Liga Campionilor: Lyon revine în meciul cu Rubin Kazan şi câştigă cu 3-1

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
17 Aug 2011   •   10:29

Lovitura de cap a lui Jimmy Briand cu 19 minute înainte de final a completat o revenire impresionantă pentru Lyon, clubul francez învingând cu 3-1 pe Rubin Kazan, în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor destinat echipelor non-campioane.

Vladimir Dyadyun a părut că dă lovitura pe Stade de Gerland, când a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul trei, dar Bafetimbi Gomis a dat tonul revenirii pentru francezi, înscriind golul egalizator şi contribuind decisiv la al doilea, un autogol al lui Solomon Kverkvelia înainte de pauză.

"Îmi face plăcere că am înscris. Sunt fericit că am oferit echipei mele un avantaj de două goluri. Este un lucru bun. Acum vom încerca să încheiem socotelile în Rusia", a declarat Briand.

Lyon va încerca săptămâna viitoare să se califice în grupele Ligii Campionilor pentru al 12-lea sezon consecutiv.