Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Polonia. Poliţia a intervenit pentru a calma suporterii polonezi, în centrul oraşului Wroclaw

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
17 Iun 2012   •   10:51

Poliţia locală a intervenit, sâmbătă, după înfrângerea înregistrată de naţionala Poloniei în meciul cu Cehia, scor 0-1, de la Euro-2012, pentru a-i calma pe suporterii polonezi, în centrul oraşului Wroclaw, informează AFP.

Potrivit purtătorului de cuvânt al poliţiei din Wroclaw, Pawel Petrykowski, câţiva suporteri furioşi şi sub efectul alcoolului au început să se bată între ei, iar apoi au aruncat cu sticle în direcţia poliţiştilor veniţi să îi calmeze.

"Poliţiştii au folosit gaze lacrimogene şi situaţia a fost rapid calmată. Cel puţin trei persoane au fost arestate", a precizat Petrykowski.

Echipa naţională a Cehiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, sâmbătă, la Wroclaw, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Poloniei, în ultima etapă a grupei A. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Jiracek, în minutul 72.