Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Preliminarii CE 2012: Elveţia ratează victoria pe Wembley după ce a condus cu 2-0

05 Iun 2011   •   10:24
Naţionala Elveţiei a fost la un pas de a produce marea surpriză de sâmbătă din preliminariile Campionatului European din 2012. Echipa antrenată de Ottmar Hitzfeld a condus cu 2-0 pe Wembley în faţa Angliei, însă a trebuit în cele din urmă să se mulţumească cu numai un punct.

Jucătorul lui Bayer Leverkusen, Tranquillo Barnetta, a deschis scorul pentru elveţieni în minutul 32 şi tot el a făcut dubla după numai trei minute. Replica englezilor a venit imediat, Lampard transformând un penalty înainte de pauză, pentru ca Ashley Young să egaleze în debutul părţii secunde şi să stabilească rezultatul final.

În ciuda pasului greşit făcut chiar pe teren propriu, Anglia rămâne lider în Grupa G, pentru că nici Muntenegrul nu a reuşit să învingă acasă Bulgaria. Fostul rapidist Djalovic a deschis scorul, iar Popov a egalat pentru oaspeţi. Atât englezii, cât şi muntenegrenii au câte 11 puncte, iar duelul direct din 7 octombrie va decide cine va merge direct la Euro şi cine la baraj.

În Grupa B, lupta în trei pentru calificare continuă. Irlanda, învingătoare cu 2-0 în Macedonia, Rusia, care a învins acasă Armenia cu 3-1, şi Slovacia, 1-0 pe teren propriu cu Andorra, au toate câte 13 puncte după şase partide, cu irlandezii aflându-se pe primul loc datorită golaverajului.

Grecia a învins pe teren propriu naţionala Maltei, scor 3-1, şi a preluat şefia Grupei F, în timp ce Israelul s-a întors cu tote punctele din Letonia şi continuă să viseze la calificare.

Golul lui Helder Postiga a adus Portugaliei victoria împotriva Norvegiei şi şefia grupei H, la egalitate de puncte cu învinsa sa şi cu Danemarca, învingătoare cu 2-0 în deplasarea din Islanda.