Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Preliminarii CM 2010. Grupa 2: Israel pierde în Grecia şi cedează locul trei (VIDEO)

02 Apr 2009   •   03:35

Grecia şi Elveţia continuă să conducă în clasamentul grupei a 2-a a preliminariilor pentru CM 2010, unde Letonia a reuşit să urce pe locul trei.

Campioană la EURO 2004, Grecia a rămas în frunte graţie unei victorii muncite, scor 2-1, pe teren propriu, cu Israel. Dimitris Salpigidis a deschis scorul pentru gazde în minutul 32, cu un şut de la marginea careului, după ce un corner a fost respins doar pe jumătate. Israel a egalat în minutul 59, prin Omer Golan, acelaşi care a marcat golul egalizator şi în întâlnirea tur de sâmbătă. Totuşi, Grecia şi-a asigurat toate cele trei puncte în minutul 67, când atacantul lui Celtic, Georgios Samaras, a înscris din penalty.

Elveţia a ?dublat? o victorie cu 2-0 în Moldova, din weekend, cu un nou succes, cu acelaşi scor, în faţa echipei est-europene. Blaise Nkufo a deschis scorul în minutul 20, în timp ce Alexander Frei a stabilit scorul final în minutul 53.

Letonia păstrează şi ea şanse la calificare pentru turneul final din Africa de Sud, după ce a învins cu 2-0 Luxemburg, pe teren propriu.