Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Preliminarii CM 2010. Grupa 3: Polonia ? San Marino, un meci de nota 10-0 (VIDEO)

02 Apr 2009   •   03:54

Irlanda de Nord se menţine pe prima poziţie în grupa a treia a preliminariilor pentru CM 2010, după o seară în care Slovacia s-a impus pe terenul rivalei Cehia, iar Polonia a înscris 10 goluri în poarta celor din San Marino.

Slovacia şi-a îmbunătăţit şansele de calificare cu o victorie memorabilă, scor 2-1, în faţa Cehiei, la Praga. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 23, prin Stanislav Sestak, iar Cehia a egalat după o oră de joc, atunci când şutul lui Zdenek Grygera a fost deviat de Martin Skrtel în poartă. Victoria a fost adusă pentru Slovacia de Erik Jendrisek, cu şapte minute înainte de final.

Într-un alt meci, Polonia şi-a spălat păcatele (după înfrângerea din Irlanda de Nord) în faţa propriilor fani cu o victorie convingătoare în faţa celor din San Marino. Ebi Smolarek (foto) a înscris patru goluri într-un meci în care polonezii au punctat de 10 ori.

În ultima partidă a grupei, Irlanda de Nord a învins la limită, scor 1-0, Slovenia, prin golul marcat de Feeney în minutul 73.