Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Preliminarii CM 2010. Grupa 5: Spania câştigă în Turcia (VIDEO)

Preliminarii CM 2010. Grupa 5: Spania câştigă în Turcia (VIDEO)

01 Apr 2009   •   23:17

Campioana europeană, Spania, îşi continuă parcursul perfect în preliminariile Campionatului Mondial din 2010, reuşind să câştige cu 2-1 în Turcia. Formaţia antrenată de Vicente Del Bosque are punctaj maxim în grupă, iar ratarea calificării practic nu se discută.

În partida de pe Ali Sami Yen, turcii au deschis scorul prin Senturk şi au intrat la pauză cu avantaj. Spania a întors însă soarta partidei în repriza a doua prin Xabi Alonso, care a transformat un penalty, şi Riera, jucătorul lui Liverpool punctând în ultimul minut de joc. Pentru Fatih terim şi băieţii săi, lupta pentru obţinerea biletelor la competiţia din Africa de Sud se anunţă tot mai dificilă, Bosnia fiind în acest moment favorită, mai ales după cea de-a doua victorie în patru zile contra Belgiei.

Într-o altă partidă a grupei, fără implicaţii la calificare însă, Estonia a învins pe teren propriu Armenia, printr-un gol venit în final de la Puri.