Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Preliminarii CM 2010. Grupa 6: Anglia ? Ucraina 2-1. 5 din 5 pentru Capello (VIDEO)

02 Apr 2009   •   04:25

Golul marcat de John Terry pe finalul partidei dintre Anglia şi Ucraina, scor 2-1, păstrează formaţia britanică pe drumul cel bun pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud. Căpitanul a înscris cu cinci minute înainte de final, păstrând recordul perfect al Angliei în grupa a 6-a a preliminariilor.

Elevii lui Capello au controlat jocul pentru o bună perioadă şi au trecut la conducere prin golul marcat de Peter Crouch în minutul 29.

Repriza a doua au fost însă puşi să plătească pentru câteva greşeli şi fostul atacant de la Chelsea, Andrei Şevcenko, a egalat pentru oaspeţi.

Anglia părea mulţumită cu un singur punct, însă John Terry i-a adus o mare bucurie lui Fabio Capello prin reuşita sa din finalul partidei.

Croaţia ţine şi ea pasul cu Anglia, după victoria cu 2-0 în Andorra, asigurată de golurile lui Klasnic (15) şi Eduardo (35), în timp ce Belarus a avut o repriză secundă excelentă în Kazahstan, unde a întors rezultatul de la pauză (0-1) şi s-a impus cu 5-1.