Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Preliminarii CM 2010. Grupa 8: Italia, ţinută în şah de Irlanda - scor 1-1 (VIDEO)

02 Apr 2009   •   04:40

Robbie Keane a păstrat în viaţă şansele Irlandei de a obţine calificarea automată la Cupa Mondială din 2010, după ce a marcat golul egalizator al întâlnirii cu Italia, din deplasare.

Giampaolo Pazzini a fost eliminat în primele minute ale meciului, după ce l-a lovit cu cotul pe John O?Shea, provocându-i fundaşului de la Manchester United o tăietură pe faţă. Totuşi, gazdele au reuşit să deschidă scorul la scurt timp, când Fabio Grosso a intrat în careu şi i-a pasat lui Vincenzo Iaquinta în faţa porţii, pentru o finalizare uşoară.

Irlanda, cu un om în plus pe teren, a pus însă presiune pe italieni şi căpitanul Robbie Keane a reuşit să egaleze în minutul 87, aducând un punct important pentru echipa lui Giovanni Trapattoni.

Bulgaria a rămas singură pe locul trei în grupă, după 2-0 cu Cipru, golurile partidei fiind marcate de Popov, minutul 8, şi Makriev, minutul 90. Într-o altă partidă din grupa a opta, Georgia şi Muntenegru au remizat, scor 0-0.