Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Preliminarii CM 2010. Grupa 9: Olanda, ca şi calificată la Mondiale (VIDEO)

Preliminarii CM 2010. Grupa 9: Olanda, ca şi calificată la Mondiale (VIDEO)

02 Apr 2009   •   04:59

Olanda a rămas perfectă în grupa a 9-a a preliminariilor pentru CM 2010, după ce a învins cu 4-0 Macedonia. Dirk Kuyt a deschis scorul în minutul 16, când a transformat în gol o centrare a lui Arjen Robben, iar Huntelaar a adăugat golul doi nouă minute mai târziu.

Kuyt a reuşit ?dubla? cu patru minute înainte de pauză, după o pasă superbă a lui Wesley Sneijder, iar Van der Vaart a stabilit scorul final în minutul 87. În urma acestui rezultat, Olanda aproape că şi-a obţinut biletul pentru Africa de Sud, având un avans de opt puncte faţă de Scoţia.

Formaţia britanică a învins şi ea în meciul cu Islanda, scor 2-1, golurile partidei fiind marcate de McCormack (39) şi Fletcher (65), respectiv Sigurdsson (54).