Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Premier League: Manchester United câştigă la scor şi îşi consolidează poziţia de lider

26 Feb 2011   •   19:44

Manchester United s-a desprins la patru puncte de Arsenal, principala urmăritoare din Premier League, după ce a învins categoric, scor 4-0 în deplasarea de la Wigan, echipa care ocupă penultimul loc în clasamentul din Anglia.

Javier Hernandez a fost cel mai bun om al formaţiei lui Sir Alex Ferguson, atacantul sosit la United în vara trecută reuşind o dublă. Jucătorul de 23 de ani a marcat în minutele 17 şi 74 şi a ajuns la cota 9 goluri în acest sezon. Ceea ce este însă cu adevărat impresionant este faptul că mexicanul a tras doar de 13 ori pe poartă de-a lungul actualei stagiuni, în numai patru rânduri portarii adverşi nefiind nevoiţi să scoată mingea din poartă.

Victoria lui Manchester United a fost completată în ultimele minute de Wayne Roony şi Fabio. „Diavolii” au ajuns în urma acestui succes la 60 de puncte şi aşteaptă încrezători confruntarea cu Chelsea de marţi.

Wolverhampton este una dintre performerele etapei. Echipa lui Mick McCarthy a învins cu 4-0 pe Blackpool şi, cel puţin până la meciul celor de la West Bromwich Albion, a ieşit din zona retrogradării. „Lupii” nu au mai obţinut o victorie atât de clară în prima divizie de 31 de ani, pe 23 februarie 1980 Wolves impunându-se în faţa lui Norwich City tot cu 4-0.

Premier League, etapa a 28-a

Aston Villa - Blackburn 4-1 (A. Young 49 pen, 82, Hanley 62 autogol, Downing 64 / Kalinic 81)

Everton - Sunderland 2-0 (Beckford 8, 39)

Newcastle - Bolton 1-1 (Nolan 13 / Sturridge 38)

Wigan - Man. United 0-4 (Hernandez 17, 74, Rooney 84, Fabio 87)

Wolverhampton - Blackpool 4-0 (Jarvis 3, O'Hara 54, Ebanks-Blake 79, 90)