Antena 3 CNN Sport Fotbal extern PSG, victorie categorică în faţa lui Strasbourg, în Ligue 1

PSG, victorie categorică în faţa lui Strasbourg, în Ligue 1

17 Feb 2018   •   17:40

Liderul campionatul Franţei, Paris Saint-Germain, a învins sâmbătă seara cu un categoric 5-2 (3-1) pe Strasbourg, în etapa a 26-a din Ligue 1.

Deşi a fost condusă surprinzător din minutul 6, după golul reuşit de Jean-Eudes Aholou, PSG a revenit rapid şi a încheiat la pauză cu 3-1, prin golurile lui Julian Draxler ('10), Neymar ('21) şi Angel di Maria ('22).

În partea a doua a meciului, în minutul 67, Stephane Bahoken a redus din diferenţă, însă Edinson Cavani a spulberat speranţele celor de la Strasbourg, de a realiza vreo surpriză, prin golurile din minutele 73 şi 79.

În alte partide disputate sâmbătă, AS Monaco, ocupanta locului secund în clasament, a spulberat cu 4-0 pe Dijon, Amiens a remizat cu Toulouse (0-0), tot la egalitate, 2-2, terminând Caen cu Rennes şi Montpellier cu Guingamp (1-1).

Angers a pierdut acasă, 0-1, cu Saint-Etienne, iar Troyes a învins cu 1-0 pe Metz.