Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Racing Santander - Barcelona 1-4: Recital Messi, aplaudat de tot stadionul (VIDEO)

Sursa foto: lionel messi
23 Sep 2009   •   11:58

Barcelona a continuat seria câştigătoare în Primera, cu victoria contra Racing Santander. Două goluri ale lui Lionel Messi au fost însoţite de reuşitele lui Zlatan Ibrahimovic şi Gerard Pique, în timp ce golul lui Oscar Serrano nu a fost altceva decât cel de onoare.
Blaugrana au avut câteva ocazii, dar nu foarte clare, în minutele de deschidere, deşi atunci când aveau posesia mingii, Barcelona era copios fluierată.
Şi gazdele s-au bucurat de unele şuturi bune, dar fără a înscrie.
Barca a preluat conducerea însă în minutul 20- Xavi a executat repede o lovitură liberă, spre Messi, care a centrat lui Zlatan Ibrahimovic ce înscrie cu capul din apropierea porţii.
La câteva minute, Lionel Messi a schimbat câteva pase cu acelaşi Xavi, a croştat apărarea lui Racing înainte de a înscrie pentru 2-0. Alte trei minute după avea să fie 3-0, după pasa lui Ibrahimovic pentru Gerard Pique. Nu trecuse nici jumătate de oră de joc, iar Barca avea un avantaj confortabil şi s-a mulţumit să ţină mingea la jumătatea terenului, luând piciorul de pe acceleraţie.

După pauză însă Lionel Messi a adus al patrulea gol, după ce a primit mingea pe partea drepată, a trecut de trei fundaşi ai lui Racing şi a înscris la vinclu. A fost ultima sa acţiune, deoarece a fost înlocuit de Andres Iniesta, moment în care a fost ovaţionat de tot stadionul.
În minutul 72, Valdes, care tot meciul a fost spectator a fost nevoit să scoată mingea din plasă.

Rezultate Spania 22 septembrie

Sevilla 2 - 0 Mallorca
17' [1 - 0] S. Squillaci
25' [2 - 0] D. Perotti
Racing Santander 1 - 4 Barcelona
20' [0 - 1] Z. Ibrahimovic
24' [0 - 2] L. Messi
27' [0 - 3] G. Piqué
63' [0 - 4] L. Messi
72' [1 - 4] O. Serrano