Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Real Madrid întoarce rezultatul cu PSG și câștigă primul duel din optimile Ligii Campionilor

14 Feb 2018   •   23:35

Real Madrid s-a impus cu 3-1 în partida de pe teren propriu cu PSG, din optimile Ligii Campionilor, după ce francezii au deschis scorul și au dominat mare parte din repriza secundă.

PSG a deschis scorul la Madrid prin Adrien Rabiot (33), dar campioana en titre a egalat în finalul primei reprize, prin Cristiano Ronaldo (45), din penalty.

Real Madrid a reuşit să se desprindă pe tabelă abia în finalul partidei, când au marcat Ronaldo (83) şi Marcelo (86).

După această ''dublă'', Ronaldo este golgheterul acestui sezon al Ligii Campionilor, cu 11 goluri.

Manşa secundă se va juca în data de 6 martie, pe ''Parc des Princes''.

Min. 86. 3-1. PSG cedează inexplicabil și Real Madrid mai reușește să înscrie o dată prin Marcelo.

Min. 83. 2-1. Areola respinge greșit o centrare a lui Asensio și Cristiano Ronaldo înscrie, cu puțin noroc.

Min. 75. PSG domină meciul de minute bune, dar nu poate să spargă defensiva lui Real. Sergio Ramos a salvat un gol ca și făcut în minutul 73.

Min. 55. Real Madrid este iertată de un penalty, la o intervenție a lui Sergio Ramos cu mâna.

Min. 45 1-1. Kroos este faultat în careu, iar Cristiano Ronaldo transformă lovitura de pedeapsă. Lo Celso a fost iertat de al doilea galben, care i-ar fi adus și eliminarea.

Min. 38. Ocazie uriașă pentru Cavani, care reușește să șuteze din interiorul careului, din întoarcere. Mingea este însă deviată în corner.

Min. 33. 0-1. În faza rezultată, Rabiot deschide scorul pentru PSG, reacționând la o minge pierdută în careu de Nacho Fernandez.

Min. 32. Isco vede și el cartonașul galben, pentru un fault la mijlocul terenului.

Min. 25. Real beneficiază de o lovitură liberă de la 17 metri, însă Cristiano Ronaldo trimite mult peste poarta francezilor.

Min. 14. Neymar face un fault neglijent asupra lui Nacho Fernandez și vede cartonașul galben.

Min. 10: Real Madrid domină începutul de partidă, ținând mai mult de balon față de oaspeții din Paris și șutând o dată pe spațiul porții lui Areola.

Real Madrid joacă cu: Navas - Nacho, Varane, Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos, Isco - Benzema, Ronaldo
PSG joacă cu: Areola - Berchiche, Kimpembe, Marquinhos, Alves - Verratti, Lo Celso, Rabiot - Neymar, Cavani, Mbappe

Știre inițială

Real Madrid primește vizita celor de la Paris Saint Germain în derby-ul optimilor din Liga Campionilor. Partida se joacă de la ora 21:45.

Real Madrid vine după o perioadă nu tocmai strălucită. A terminat grupa H pe locul secund, în urma celor de la Tottenham, iar în La Liga se află pe locul patru, la 17 puncte în urma liderului FC Barcelona. Având însă ca obiectiv viabil doar Liga Campionilor, Real nu e străină de situația în care se află și va încerca să cucerească trofeul pentru al treilea an consecutiv.

Ultima oară când s-au întâlnit cele două formații a fost în faza grupelor din 2015-2016, când un egal la Paris a precedat o victorie la limită a madrilenilor în Spania.