Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Real Zaragoza - Barcelona 2-4. Messi reuşeşte un nou hattrick pentru catalani

Real Zaragoza - Barcelona 2-4. Messi reuşeşte un nou hattrick pentru catalani

Sursa foto: lionel messi
22 Mar 2010   •   00:30

FC Barcelona a reuşit să îşi apere blazonul în partida de duminică de la Zaragoza şi a egalat la puncte liderul Real Madrid. Formaţia "blaugrana" s-a impus cu 4-2, la capătul unui meci în care Lionel Messi a fost din nou determinant. Finalul partidei a fost pentru scurt timp animat de gazde, care au sperat pentru scurt timp că pot obţine o remiză.
Argentinianul care poartă numărul 10 la Barcelona a deschis balul în minutul 5, când a trimis cu capul în poartă mingea centrată de Pedro Rodriguez. Tot el a semnat şi golul de 0-2 în minutul 66, când s-a jucat precum a vrut cu apărarea adversă şi a şutat, în cele din urmă, cu putere în plasă. A fost 0-3 în minutul 78, când acelaşi Messi a intrat în careu şi s-a dus direct la ţintă, executându-l pe Roberto. Pe final, gazdele au avut o revenire curajoasă, iar Colunga a marcat două goluri, în minutele 85 şi 89. Messi le-a curmat, însă, repede visele celor de la Zaragoza, obţinând imediat un penalty pe care l-a transformat Ibrahimovic. 2-4 scor final, iar catalanii strâng 68 de puncte, la fel de multe ca liderul Real Madrid, care are un golaveraj superior cu două goluri.