Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Remiză pentru Anderlecht în duelul cu Manchester United

Remiză pentru Anderlecht în duelul cu Manchester United

13 Apr 2017   •   23:57

Anderlecht Bruxelles a a terminat la egalitate cu Manchester United, 1-1, joi seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale Europa League.

La Anderlecht au jucat ambii români, fără a se remarca în mod deosebit: Nicolae Stanciu a fost titular şi a evoluat până în minutul 65, când a fost înlocuit cu Hanni, iar Alex Chipciu a fost introdus în minutul 58 în locul lui Bruno.

United a deschis corul prin armeanul Henrih Mhitarian (37), după ce Lingard avusese o bară (17). Anderlecht a egalat prin Dendoncker (86), la singura minge trimisă pe spaţiul porţii de vicecampioana Belgiei.

Sigura echipă care a luat o opţiune pentru semifinale este Ajax, victorioasă cu 2-0 la Amsterdam în faţa formaţiei germane Schalke 04. Ambele goluri au fost marcate de Davy Klaassen.

Celta Vigo a dispus cu 3-2 de Genk, după ce oaspeţii au deschis scorul.

Meciul dintre Olympique Lyon şi Beşiktaş Istanbul a început cu o întârziere de 45 de minute, din cauza faptului că spectatorii au pătruns pe teren.

Rezultate:
Ajax Amsterdam - Schalke 04 Gelsenkirchen 2-0 (1-0)
A marcat: Davy Klaassen 23 - penalty, 52.

Anderlecht Bruxelles - Manchester United 1-1 (0-1)
Au marcat: Leander Dendoncker 86, respectiv Henrih Mhitarian 37.

Celta Vigo - Genk 3-2 (3-1)
Au marcat: Pione Sisto 15, Iago Aspas 18, John Guidetti 38, respectiv Jean-Paul Boetius 10, Thomas Buffel 67.

Sursă: Agerpres