Antena 3 CNN Sport Fotbal extern România rămâne pe locul 3 în Grupa D: Franţa, doar egal în Belarus

România rămâne pe locul 3 în Grupa D: Franţa, doar egal în Belarus

03 Iun 2011   •   23:44

După ce a învins Bosnia cu 3-0, naţionala României avea nevoie şi de un succes al Franţei în deplasarea din Belarus pentru a urca pe locul 2 în Grupa D. Echipa lui Laurent Blanc nu a reuşit însă decât o remiză, scor 1-1, astfel că tricolorii rămân doar pe poziţia a treia.

Belarusul a deschis scorul în minutul 20, atunci când Eric Abidal şi-a introdus mingea în propria poartă, însă bucuria gazdelor a durat doar două minute, pentru că jucătorul lui Chelsea, Florent Malouda, a restabilit egalitatea. Deşi a dominat în majoritatea timpului rămas până la final, Franţa nu a mai reuşit să înscrie, echipa antrenată de germanul Bernd Stange câştigând patru puncte din şase în duelurile cu „cocoşii” în actualele preliminarii.

În următoarea etapă a grupei, Franţa va evolua tot în deplasare, cu Albania, în timp ce Belarusul va juca pe teren propriu împotriva Bosniei.