Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Şahtior Doneţk, prima echipă calificată în grupele Europa League

Şahtior Doneţk, prima echipă calificată în grupele Europa League

25 Aug 2009   •   21:42

Câştigătoarea en-titre a Cupei UEFA, Şahtior Doneţk, a devenit prima echipă calificată în grupele noului format al competiţiei, după ce a trecut cu scorul general de 5-0 de vicecampioana Turciei, Sivasspor.

Cu un 3-0 obţinut în Turcia, formaţia lui Mircea Lucescu a abordat fără mai mulţi titulari partida retur, dar s-a impus cu 2-0 la Doneţk, graţie a două penalty-uri, câte unul acordat în fiecare repriză.

Cu gândul la SuperCupa Europei, meci pe care îl va disputa vineri în compania Barcelonei, Şahtior şi-a permis să se relaxeze definitiv după ce Jadson a deschis scorul în minutul 21, dintr-o lovitură de la punctul cu var. Din acelaşi loc avea să fie stabilit şi scorul final, în minutul 59, când Luis Adriano a executat cu aceeaşi precize penalty-ul.