Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Şahtior Donetsk - TSKA Moscova 2-0. Lucescu continuă să viseze la trofeu (VIDEO)

19 Mar 2009   •   21:11

Formaţia antrenată de Mircea Luceascu, Sahtior Donetsk, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei UEFA după ce a învins pe teren propriu cu 2-0 pe TSKA Moscova. Echipa patronată de Rinat Ahmetov îşi continuă astfel drumul spre cucerirea trofeului, unul dintre obiectivele declarate ale tehnicianului român.

Sahtior, la care Răzvan Raţ a fost rezervă, a dominat în cea mai mare parte a timpului, însă golul a picat abia în repriza a doua, atunci când brazilianul Fernandinho a transformat sigur un penalty obţinut tot de el. Gazdele au continuat să dicteze ritmul jocului şi, logic după desfăşurarea ostilităţilor, ucrainienii au reuşit şă înscrie şi golul doi, prin Luis Adriano, fază la care elevii lui Zico au acuzat un fault la portar.

Ruşii nu au ameninţat în niciun fel avantajul trupei lui Lucescu, astfel că Sahtior îşi urmează marea rivală, Dinamo Kiev, în sferturile competiţiei.