Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Serie A: Milan şi Inter continuă cursa pentru Scudetto

Serie A: Milan şi Inter continuă cursa pentru Scudetto

07 Mar 2011   •   11:33

După rezultatele din ultima etapă, lupta pentru titlu în Italia pare să rămână o afacere între „verişoarele” milaneze. Atât Milan, cât şi Inter au reuşit să se impună, în timp ce Napoli a fost ţinută în şah pe teren propriu de Brescia. A fost de asemenea o rundă bună pentru Adrian Mutu, care a marcat o dublă pentru Fiorentina în victoria cu 3-0 în faţa Cataniei.

În derbyul etapei, desfăşurat sâmbătă seară la Torino, AC Milan a câştigat cu 1-0 în faţa lui Juventus. Unicul gol al unui meci în cea mai mare parte anost a fost reuşit de Gatusso, în minutul 68. Neputinţa bianconerilor este cel mai bine evidenţiată de statistica de la final, care arată că jucătorii lui Del Neri n-au avut niciun şut pe poartă. Aflaţi la a treia înfrângere consecutivă, torinezii tremură că ar putea rămâne în afara cupelor europene în viitorul sezon.

După victoria cu Juventus, rossonerii s-au desprins la opt puncte de Inter şi aşteptau un eventual pas greşit al nerazzurrilor în meciul cu Genoa. Şi, după primele 45 de minute ale partidei de pe Meazza, genovezii conduceau cu 1-0 şi o surpriză părea posibilă, mai ales că echipa lui Leonardo nu avusese o evoluţie strălucită. La ieşirea de la vestiare însă, Zanetti&co. s-au prăvălit peste careul oaspeţilor şi au marcat cinci goluri, prin Pazzini, Eto'o, de două ori, Pandev şi Nagatomo. Genovezii au reuşit să mai înscrie şi ei o dată, în ultimul minut, reducând proporţiile scorului.

Serie A, etapa a 28-a

Lecce - Roma 1-2 (Giacomazzi 75 / Vucinic 32, Pizzaro 90 pen)

Juventus - Milan 0-1 (Gatusso 68)

Sampdoria - Cesena 2-3 (Volta 83, Maccarone 90+2 pen / Parolo 43, Giaccherini 46, 48)

Bologna - Cagliari 2-2 (Di Vaio 29 pen, Ramirez 90+4 / Cossu 59, Ragatzu 83)

Chievo - Parma 0-0

Fiorentina - Catania 3-0 (Mutu 21, 24, Gilardino 61)

Inter - Genoa 5-2 (Pazzini 50, Eto'o 51, 57, Pandev 71, Nagatomo 84 / Palacio 40, Boselli 90)

Napoli - Brescia 0-0

Udinese - Bari 1-0 (Di Natale 76 pen)

Lazio - Palermo 2-0 (Sculli 7, 18)