Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Slovenia - Rusia 1-0. Guus Hiddink şi vedetele sale văd Mondialul la televizor

Slovenia - Rusia 1-0. Guus Hiddink şi vedetele sale văd Mondialul la televizor

Sursa foto: zlatko dedic
18 Noi 2009   •   23:43

Slovenia a obţinut o calificare care poate fi considerată şocantă la Cupa Mondială de anul viitor în faţa unei echipe a Rusiei plină de vedete. Partida din Slovenia s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru gazde, iar golul marcat de elevii lui Matjaz Kek în ultimele minute ale meciului tur s-a dovedit decisiv pentru calificarea la Mondiale.
Rusia a condus şi cu 2-0 în partida tur de la Moscova, scor la care ar fi fost, probabil, calificată la Cupa Mondială din Africa de Sud. Golul din minutul 87 al slovenilor, însă, le-a dat dreptul să spere. În Slovenia, gazdele aveau nevoie de un scor de 1-0 pentru a se califica, şi l-au obţinut în minutul 44, când Zlatko Dedic a trimis mingea în vinclul porţii lui Akinfeev.
Toate eforturile echipei olandezului Guus Hiddink nu au fost răsplătite în repriza secundă, iar barajul Rusia - Slovenia s-a încheiat cu scorul coroborat de 2-2. Graţie golului marcat în deplasare, Slovenia este calificată la turneul final al Cupei Mondiale de anul viitor.