Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Spania învinge Cehia cu 2-1 prin dubla lui David Villa

Spania învinge Cehia cu 2-1 prin dubla lui David Villa

26 Mar 2011   •   11:46

David Villa a reuşit o dublă prin care a devenit cel mai bun marcator din istoria naţionalei Spaniei şi prin care a evitat o înfrângere surprinzătoare a campioanei mondiale în faţa Cehiei, în preliminariile pentru Euro 2012. Ibericii au învins cu 2-1 şi continuă să ocupe primul loc în Grupa I cu punctaj maxim.

Pe stadionul Los Carmenes di Granada, Cehia a preluat conducerea în minutul 29, după ce Plasil l-a învins pe Casillas cu un şut de la distanţă. Deşi au dominat copios, spaniolii au aşteptat până în minutul 70 pentru a reuşi să egaleze, golul izbăvitor fiind reuşit de David Villa. Tot atacantul Barcelonei a adus şi victoria echipei lui Del Bosque, transformând penaltyul obţinut de Iniesta.

Prin cele două goluri reuşite vineri seară, David Villa a devenit golgeterul all-time al naţionalei Spaniei, pentru care a punctat de 46 de ori, cu două reuşite mai mult faţă de fostul deţinător al recordului, Raul.