Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Sporting Gijon -Real Madrid 0-4. Dublă Raul şi atinge un record de 309 goluri

Sporting Gijon -Real Madrid 0-4. Dublă Raul şi atinge un record de 309 goluri

Sursa foto: raul real
15 Feb 2009   •   21:13

Real Madrid nu a mai călcat strâmb şi s-a apropiat la zece puncte de liderul Barcelona, după victoria în deplasare, cu 4-0. Sporting Gijon nu a fost un adeversar pe măsură.
În schimb, omul meciului a fost Raul care a ajuns la golurile cu numărul 308 şi 309 pentru Real Madrid şi l-a depăşit astfel pe legendarul Alfredo di Stefano în postura de cel mai bun marcator.
Totuşi, cel mai spectaculos meci a fost probabil altul. Almeria a reuşit o revenire incredibilă de la scorul de 0-2 pentru Real Valladolid în minutul 60. Meciul a început foarte bine pentru oaspeţi de la Valladolid, care au marcat de 2 ori în decursul a 5 minute, prin Pedro Leon în minutul 18, respectiv Henok Goitom în minutul 22. La pauză s-a intrat la scorul de 0-2, iar Almeria nu părea să aibă forţa să revină în meci. Totuşi, aceasta din urnă marchează de trei ori în 20 de minute din repriza a doua.
Astfel, Almeria a revenit a produs un adevărat miracol având în vedere că, pe parcursul meciului şi-a pierdut 2 oameni, eliminaţi.