Antena 3 CNN Sport Fotbal extern St. Etienne - Werder Bremen 2-2. Socoteli încheiate rapid de nemţi (VIDEO)

St. Etienne - Werder Bremen 2-2. Socoteli încheiate rapid de nemţi (VIDEO)

18 Mar 2009   •   23:11

Werder Bremen s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei UEFA după ce a remizat în manşa secundă a duelului cu Saint Etienne, scor 2-2. În partida tur, disputată în Germania, Diego&co. învinseseră cu 1-0. Nemţii au rezolvat meciul din deplasare, arbitrat de Alexandru Tudor, după numai 30 de minute, perioadă în care au înscris de două ori şi au înlăturat orice dubiu privind echipa care merge mai departe.

Elevii lui Thomas Schaff au ţinut să-şi impună încă din start punctul de vedere, iar în minutul 6 viitorul adversar al României în preliminariile Campionatului Mondial din 2010, austriacul Prodl, a deschis scorul cu o excelentă lovitură de cap. Ţinând cont de forma celor două echipe, calificarea era deja jucată, însă nemţii rămân tot nemţi şi au ţinut ca lucrurile să fie clare pentru toată lumea. Astfel, Claudio Pizarro a dublat avantajul oaspeţilor la capătul a jumătate de oră de joc, finalizând exact centrarea primită de la Ozil. În partea a doua, francezii au jucat doar pentru onoare, pe care au reuşit să şi-o salveze prin golurile marcate de Benalouane şi de Grax, ultimul în minutul 90. Mai mult nu au reuşit, astfel că Werder se califică fără emoţii, în timp ce Saint Etienne va continua să se lupte pentru evitarea retrogradării în Ligue 1.