Antena 3 Sport Fotbal extern Steaua şi Astra Giurgiu şi-au aflat adversarele în grupele Europa League

Steaua şi Astra Giurgiu şi-au aflat adversarele în grupele Europa League

29 Aug 2014   •   14:45
Steaua şi Astra Giurgiu şi-au aflat adversarele în grupele Europa League

Astăzi a avut loc tragerea la sorţi pentru grupele Europa League, unde România este reprezentată de Steaua Bucureşti şi Astra Giurgiu.

Campioana României, Steaua Bucureşti, care a fost eliminată din Liga Campionilor de Ludogoreţ Razgrad în urma loviturilor de departajare, a fost repartizată în grupa J, alături de Dinamo Kiev (Ucraina), Rio Ave (Portugalia) şi AaB (Danemarca). Steaua a făcut parte din urna a doua valorică la această tragere la sorţi.

De partea cealaltă, Astra Giurgiu s-a calificat în grupele Europa League după ce a eliminat Olympique Lyon graţie golurilor înscrise în deplasare şi a fost repartizată în ultima urnă valorică, fiind debutantă în această competiţie. Astra va întâlni în grupa D formaţiile Salzburg (Austria), Celtic Glasgow (Scoţia) şi Dinamo Zagreb (Croaţia), echipă care a eliminat Petrolul Ploieşti în play-off.

Partidele din grupele Europa League se vor juca în sistem tur-retur, fiind programate pe 18 septembrie, 2 şi 23 octombrie, 6 şi 27 noiembrie şi 11 decembrie.

Componenţa grupelor:

Grupa A
VillarrealVillarreal(ESP)
MönchengladbachMönchengladbach(GER)
ZürichZürich(SUI)
ApollonApollon(CYP)
 
Grupa B
KøbenhavnKøbenhavn(DEN)
Club BruggeClub Brugge(BEL)
TorinoTorino(ITA)
HJKHJK(FIN)

Grupa C
TottenhamTottenham(ENG)
BeşiktaşBeşiktaş(TUR)
PartizanPartizan(SRB)
AsterasAsteras(GRE)

Grupa D
SalzburgSalzburg(AUT)
CelticCeltic(SCO)
Dinamo ZagrebDinamo Zagreb(CRO)
AstraAstra(ROU)
 
Grupa E
PSVPSV(NED)
PanathinaikosPanathinaikos(GRE)
EstorilEstoril(POR)
Dinamo MoskvaDinamo Moskva(RUS)

Grupa F
InternazionaleInternazionale(ITA)
DniproDnipro(UKR)
St-ÉtienneSt-Étienne(FRA)
QarabağQarabağ(AZE)
 
Grupa G
SevillaSevilla(ESP)
Standard LiègeStandard Liège(BEL)
FeyenoordFeyenoord(NED)
RijekaRijeka(CRO)
 
Grupa H
LOSCLOSC(FRA)
WolfsburgWolfsburg(GER)
EvertonEverton(ENG)
KrasnodarKrasnodar(RUS)
 
Grupa I
NapoliNapoli(ITA)
Sparta PrahaSparta Praha(CZE)
Young BoysYoung Boys(SUI)
Slovan BratislavaSlovan Bratislava(SVK)
 
Grupa J
Dynamo KyivDynamo Kyiv(UKR)
SteauaSteaua(ROU)
Rio AveRio Ave(POR)
AaBAaB(DEN)
 
Grupa K
FiorentinaFiorentina(ITA)
PAOKPAOK(GRE)
GuingampGuingamp(FRA)
Dinamo MinskDinamo Minsk(BLR)
 
Grupa L
MetalistMetalist(UKR)
TrabzonsporTrabzonspor(TUR)
LegiaLegia(POL)
LokerenLokeren(BEL)

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal

×
Parteneri
x close