Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Ştefan Radu a marcat primul gol în Serie A şi a fost desemnat jucătorul meciului

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
de M.T.    |    26 Feb 2013   •   09:45

După ce a reuşit să marcheze în Europa league şi în Cupa Italiei, Ştefan Radu a spart în sfârşit gheaţa şi în Serie A.

Fostul dinamovist a deschis scorul în victoria obţinută de Lazio pe teren propriu cu Pescara (2-0), iar Gazzetta dello Sport l-a desemnat cel mai bun jucător de pe teren.

„O execuţie perfectă pentru primul gol în campionat”, a scris cotidianul italian, care i-a acordat nota 7 românului.

Radu a înscris în minutul 29, cu un şut puternic din afara careului, şi putea chiar să-şi treacă în cont şi o pasă decisivă, dar Floccari a ratat din poziţie favorabilă.

Celălalt gol al lazialilor, care au revenit pe locul 3 în clasamentul din Italia, a fost marcat de Lulic, tot cu o execuţie splendidă din afara careului.

Pescara, echipă antrenată de Cristiano Bergodi, continuă să se afle pe poziţie retrogradabilă, locul 19, la cinci puncte de Genoa, ocupanta locului 17, primul care asigură supravieţuirea.

În Turcia, Bogdan Stancu a înscris pentru Orduspor în meciul cu Galatasaray, fosta sa echipă. Internaţionalul român a transformat un penalty prin care a dus scorul la 2-0, dar, după pauză, băieţii lui Terim au revenit senzaţional şi au câştigat cu 4-2.