Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Surpriză în grupa României: Insulele Feroe au câştigat duelul cu Lituania

Surpriză în grupa României: Insulele Feroe au câştigat duelul cu Lituania

09 Sep 2009   •   22:14

Naţionala de fotbal a Insulelor Feroe a obţinut o victorie rară, miercuri, când a învins cu 2-1 Lituania, o formaţie care zdrobea România, la Cluj, în debutul preliminariilor pentru CM 2010. Arnbiorn Hansen a înscris golul victoriei pentru Insulele Feroe, spulberând orice şansă pentru Lituania să prindă primele două locuri în grupa a şaptea.

Lituania a început partida de la Toftir la cinci puncte în spatele Franţei, care ocupă locul doi în grupa României, după ce a obţinut trei victorii în şapte partide. Totuşi, oaspeţii s-au văzut conduşi încă din minutul 15, când Suni Olsen a deschis scorul pentru Feroe.

Tomas Danilevic a egalat opt minute mai târziu pentru a oferi o nouă rază de speranţă Lituaniei, însă cele trei puncte au revenit gazdelor, Hansen având ultimul cuvânt în minutul 35. Formaţia gazdă a ţinut apoi de rezultat, reuşind astfel prima victorie în preliminariile pentru o Cupă Mondială, după succesul din 2001 în faţa Luxemburgului.