Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Tamaş a debutat cu stângul la West Bromwich. A greşit la majoritatea fazelor

Tamaş a debutat cu stângul la West Bromwich. A greşit la majoritatea fazelor

Sursa foto: gabriel tamas
09 Ian 2010   •   14:13

West Bromwich Albion, noua echipă a fundaşului român Gabriel Tamaş, a pierdut vineri partida de pe teren propriu cu Nottingham Forrest, cu scorul de 1-3, meci contând pentru liga a doua engleză. Ex-dinamovistul a fost titular în apărarea lui WBA, dar a făcut un meci slab, greşind atât la faza primului gol, cât şi la multe alte intervenţii pe parcursul partidei.
Gabi Tamaş a jucat primele sale 90 de minute pentru formaţia engleză West Bromwich Albion, antrenorul Di Matteo acordându-i îndredere în meciul cu Nottingham şi trimiţându-l în teren încă din primul minut. Din nefericire pentru Tamaş, cursul partidei a fost unul favorabil oaspeţilor, care au fost ajutaţi şi de unele inexactităţi ale românului. Blackstock a deschis scorul pentru Nottingham în minutul 18, după o invervenţie greşită a lui Tamaş. Majewski a dublat avantajul în minutul 53, pentru ca peste trei minute Cohen să ducă scorul la 3-0. Singurul gol al oaspeţilor a fost înscris în minutul 65, când Bednar a marcat. Tamaş a primit un cartonaş galben în minutul 43, după un fault la Paul Anderson, transmite Mediafax.