Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Tamaş şi WBA înving Newcastle şi merg în optimile Cupei Angliei. Vezi rezultatele

Sursa foto: gabriel tamas
23 Ian 2010   •   21:38

West Bromwich Albion, echipă la care activează fundaşul român Gabriel Tamaş, s-a calificat sâmbătă în optimile de finală ale Cupei Angliei după o victorie cu scorul de 4-2 în faţa celor de la Newcastle United. "Coţofelene", aflate pe primul loc în clasamentul League One, liga secundă engleză, nu au avut nici o şansă în faţa echipei din West Bromwich, fiind surclasate clar în partida jucată pe stadion "The Hawthorns", al echipei lui Tamaş.
Cu Gabi Tamaş titular, WBA s-a descurcat de minune în faţa echipei care încearcă să îşi recapete gloria pe care o avea odinioară. Spre nefericirea "alb-negrilor", Jonas Olsson a deschis scorul pentru WBA în minutul 17, iar apoi Graham Dorrans a dublat avantajul din penalty. Andrew Carroll a redus diferenţa pentru Newcastle în minutul 62, dar Dorrans a recidivat peste 10 minute şi a mai transformat o lovitură de pedeapsă pentru 3-1. Jerome Thomas a înscris ultimul gol al gazdelor în minutul 76, iar Carroll a închis tabela în ultimul minut de joc.