Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Tottenham relansează lupta în Premier League şi urcă pe loc de Liga Campionilor

Tottenham relansează lupta în Premier League şi urcă pe loc de Liga Campionilor

17 Apr 2010   •   21:39

Tottenham i-a returnat serviciul lui Manchester United, învingând Chelsea, într-un meci disputat sâmbătă seara, cu 2-1.

United câştigase derby-ul cu City cu 1-0 şi a permis celor de la Tottenham să urce pe locul patru în clasament, ultimul care duce în Liga Campionilor. Cele două rezultate au ajutat însă şi Manchester United să revină în lupta pentru titlu, aflându-se acum la un singur punct de Chelsea în clasament.

Jermain Defoe şi omul meciului Gareth Bale au înscris pentru Spurs în prima repriză şi au adus o nouă victorie importantă, după ce la mijlocul săptămânii au învins Arsenal Londra.

Frank Lampard a înscris golul consolării în minutele de prelungire, însă Chelsea nu a mai putut să revină, mai ales că în ultima jumătate de oră a jucat în inferioritate numerică, după ce John Terry a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben.