Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Twente cucereşte Cupa Olandei, după ce Ajax a condus cu 2-0

Twente cucereşte Cupa Olandei, după ce Ajax a condus cu 2-0

Sursa foto: Foto: EPA/Intact Images
09 Mai 2011   •   12:30

Rezerva Marc Yanko a înscris pe finalul prelungirilor şi i-a adus lui Twente victoria cu 3-2 în faţa lui Ajax Amsterdam, cucerind prima Cupă a Olandei din 2001.

Janko a trimis cu capul din lovitura liberă executată de Theo Janssen în minutul 116, Twente reuşind să revină de la 0-2 şi să cucerească a treia Cupă din palmares.

Ajax a deschis scorul în minutul 19 prin Demy de Zeeuw, iar Lorenzo Ebecilio a dublat avantajul cu cinci minute înainte de pauză, dar Wout Brama a redus din handicap în prelungirile primei reprize, convertind în gol pasa lui Luuk de Jong. Janssen, cel care a pasat decisiv la golul victoriei, a egalat în minutul 56.

Twente poate reuşi chiar dubla campionat-cupă, având ocazia de a cuceri titlul pentru a doua oară consecutiv când joacă meciul decisiv cu Ajax, echipa de pe locul doi, duminică.