Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Un Ronaldo strălucitor aduce victoria pentru United. Manchester- Stoke City 5-0

Un Ronaldo strălucitor aduce victoria pentru United. Manchester- Stoke City 5-0

15 Noi 2008   •   19:49

Două lovituri libere ale lui Cristiano Ronaldo contribuie la victoria cu 5-0 a lui Manchester în faţa Stoke City.
Atacantul lui Manchester reuşeşte primul gol deja din minutul 3 după ce Carlos Tevez obţine o lovitură liberă. Un şut cu dreptul din afara careului pe mijlocul porţii- este golul cu numărul 100 al lui Ronaldo pentru Manchester. Următoarea reuşită avea să se producă cu assistul aceluiaşi jucător care îl angajează pe Michael Carrick în centrul careului, chiar înainte de fluierul de sfârşit al primei reprize.
Imediat după reluarea jocului, în minutul 48, scorul devine 3-0 cu Dimitar Berbatov trecându-şi şi el numele pe lista marcatorilor.
Punctele fiind asigurate, Ferguson trimite pe teren, în minutul 60, pe tinerii Darron Gibson şi Danny Welbeck pentru debutul lor în Premier League.
Cu 6 minute înainte de finalul meciului avea să fie 4-0 după reuşita aceluiaşi Danny Welbeck cu un şut de la aproape 30 de metri, debutând astfel la 17 ani cu gol. Iar Ronaldo încheie aşa cum a început ? cu un gol din lovitură liberă.
Un cadou frumos pentru Sir Alex Ferguson care sărbătoreşte sâmbătă 50 de ani de fotbal.
În alt meci, Arsenal dezamăgeşte profund, ?reuşind? să piardă acasă în faţa lui Aston Villa, lucru ce nu se mai întâmplase din 1993. Deşi Arsenal a aliniat aceeaşi echipă cu care s-a bătut cu Manchester United, nu a reuşit să găsească poarta.
Manchester este pe poziţia 3 în clasament, la opt puncte de liderul de moment- Liverpool, Arsenal coboară pe patru.