Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Valencia urcă pe loc de Liga Campionilor după victoria cu Osasuna

Valencia urcă pe loc de Liga Campionilor după victoria cu Osasuna

Sursa foto: David Villa
23 Noi 2009   •   15:01

Victorie importantă pentru CF Valencia duminică, în etapa a XI-a a Primera Division, pe terenul echipei Osasuna Pamplona. Cele trei puncte obţinute de jucătorii lui Unai Emery i-au dus pe "lilieci" pe poziţia a patra în campionatul Spaniei, la doar un punct de FC Sevilla şi la doar patru de liderul Real Madrid.
Învinsă doar o dată sezonul acesta, Valencia a merg la Pamplona cu un moral bun, şi a preluat conducerea foarte repede. David Villa a deschis scorul în minutul 12, iar Albelda a dublat avantajul oaspeţilor în minutul 20. A fost 3-0 după pauză, în minutul 56, când Marchena a reluat în plasă, cu bara, o respingere slabă a apărării Osasunei. Golul de onoare al bascilor a venit în minutul 68, din partea lui Masoud., scorul final fiind 1-3.