Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Van der Sar s-a retras oficial după un meci jucat în faţa a peste 50.000 de spectatori

de M.T.    |    04 Aug 2011   •   10:11

Edwin Van der Sar a spus miercuri seară adio fotbalului, la finalul unui meci demosntartiv jucat pe Amsterdam Arena în faţa a 53.000 de spectatori.

Portarul olandez şi-a selecţionat un „Dream-Team” propriu, din care au făcut parte, printre alţii, Wayne Rooney, Ryan Giggs, Dirk Kuyt, Edgar Davids, Rio Ferdinand şi Dennis Bergkamp, care a înfruntat într-o partidă de o oră actuala garnitură a lui Ajax Amsterdam.

Echipa lui Van der Sar a câştigat cu 2-1, prin golurile marcate de Louis Saha şi Dennis Bergkamp, fostul goalkeeper al lui Manchester United ieşind de pe teren pe final şi fiind ovaţionat minute în şir de fanii din tribune.

Ultimul meci oficial din cariera lui Vand der Sar a avut loc pe 28 mai 2011, când Manchester United a pierdut finala Ligii Campionilor în faţa Barcelonei, scor 0-2, pe stadionul Wembley.

Edwin Van der Sar, care va împlini 41 de ani pe 29 octombrie, a evoluat în cariera sa la Ajax Amsterdam (1990-1999), Juventus Torino (1999-2001), Fulham (2001-2005) şi Manchester United (2005-2011).

Olandezul a câştigat de două ori Liga Campionilor, cu Ajax (1995) şi cu United (2008), precum şi 8 titluri naţionale în Olanda şi Anglia. Deţine recordul de invincibilitate în Premier League cu 1311 de minute fără gol primit şi este cel mai selecţionat jucător din istoria naţionalei Olandei, pentru care a evoluat de 130 de ori.