Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Zenit - Udinese 1-0. Deţinătoarea trofeului, eliminată (VIDEO)

Zenit - Udinese 1-0. Deţinătoarea trofeului, eliminată (VIDEO)

19 Mar 2009   •   21:29

Ultima reprezentantă a Italiei în Europa, Udinese, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei UEFA după ce a reuşit să o elimine chiar pe deţinătoarea trofeului, Zenit St. Petersburg. După 0-2 în tur, ruşii au învins acasă doar cu 1-0, insuficient pentru a merge mai departe.

Echipa lui Advocaat a început tare partida, însă oaspeţii au reuşit să reziste în cel mai pur stil italian. O singură dată a cedat defensiva friulană, în minutul 34, atunci când ucraineanul Tymoshchuk a înscris în urma unui corner. Italienii au pornit în forţă în partea secundă, însă şi defensiva ruşilor a rezistat.

Deşi toată lumea s-ar fi aşteptat la un final încins, Zenit nu a putut să pună presiune pe apărarea oaspeţilor, care se califică în faza următoare a competiţiei cu scorul general de 2-1.