Antena 3 CNN Sport Off Sport Vedetele din tenis au jucat un meci de fotbal pentru victimele cutremurului din Japonia

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
24 Mar 2011   •   12:50

15 tenismeni din topul ATP, printre care Novak Djokovic şi Rafael Nadal, au participat la un meci demonstrativ la Miami pentru victimele cutremurului din Japonia. Vedetele din tenis au jucat împotriva echipei Fort Lauderdale Strikers, care evoluează în liga a doua dord-americană (NASL).

Partida, care a avut două reprize de câte 20 de minute, a fost câştigată de Strikers cu scorul de 4-2, golurile jucătorilor de tenis fiind marcate de cipriotul Marcos Baghdatis şi scoţianul Andy Murray. Novak Djokovic a fost căpitanul echipei ATP, din care a făcut parte şi japonezul Kei Nishikori, iar spaniolii Rafael Nadal, David Ferrer şi Fernando Verdasco au luat loc pe banca de rezerve, deşi sunt reprezentanţii ţării care deţine titlul mondial la fotbal.

Meciul a fost urmat de o gală, beneficiile obţinute în urma celor două evenimente urmând să fie îndreptate spre Crucea Roşie, care le va folosi în eforturile depuse în Japonia pentru refacerea ţării.