Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal CM de handbal feminin. Victorie spectaculoasă pentru echipa de handbal a României în partida cu Slovenia

03 Dec 2017   •   16:29

ROMÂNIA - SLOVENIA handbal feminin LIVE TEXT. Formaţia României, antrenată de spaniolul Ambros Martin, a învins cu emoții surpriza acestui Campionat Mondial, Slovenia, cu 31-28.

România a revenit spectaculos pe finalul primei reprize, după ce a fost condusă și la patru goluri, terminând la egalitate, 14-14. Apoi a controlat repriza secundă și a câștigat partida de o manieră liniștitoare. Slovenia învinsese vicecampioana olimpică, Franța, în prima partidă.

Jucătoarele noastre au avut parte de multe eliminări în această primă repriză și nici ratările la poarta slovacă nu ne-au ocolit.

Principalele marcatoare ale României sunt Cristina Neagu, Valentina Ardean Elisei și Crina Pintea.

Min. 7. Slovenia a învins vicecampioana olimpică Franța cu 24-23 în primul meci și continuă să surprindă. Conduce cu 6-2, iar „tricolorele” joacă în inferioritate numerică.

Min.22. România se apropie la două goluri, pentru prima oară după mult timp. Scor 12-10 pentru slovene.

Min. 27. România se apropie la un gol, după un contraatac excelent condus de Pintea. 13-12.

Min. 28. Cristina Neagu aduce EGALAREA! 13-13.

Min. 29. În sală se aud scandările suporterilor români și cu patru secunde înainte de finalul primei reprize, NEAGU aduce iar egalarea! Scor 14-14.

Min. 31. România înscrie prima și preluăm conducerea pentru prima oară. Neagu duce apoi scorul la 16-15!

Min. 37. Slovenia revine la conducerea partidei. 19-18

Min. 47. România are două goluri avans și pare să dețină controlul partidei. 24-22

Min. 53. Slovenia egalează din nou. 25-25

Min. 58. 7 metri pentru România, iar Cristina Neagu nu greșește: 29-27!

Min. 60. Pintea înscrie în ultima secundă a meciului și România câștigă cu 31-28!