Antena 3 CNN Sport Tenis Novak Djokovic s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Basel

Novak Djokovic s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Basel

de M.T.    |    04 Noi 2011   •   11:29

Novak Djokovic a avut nevoie de numai 55 de minute pentru a se califica în sferturile de finală ale turneului de la Basel.

Liderul mondial l-a învins fără drept de apel pe polonezul Lukasz Kubot, locul 64 în clasamentul ATP, scor 6-1, 6-2, şi va juca în turul următor cu cipriotul Marcos Baghdatis.

Djokovic a ajuns astfel la cea de-a 66-a victorie în acest sezon, pe parcursul căruia a câştigat trei din cele patru turnee de Grand Slam: Australian Open, Wimbledon şi US Open.

Elveţianul Stanislas Wawrinka a avansat de asemenea printre primii opt la Swiss Indoors, după ce s-a impus în trei seturi în faţa olandezului Robin Haase, urmând să se lupte pentru un loc în semifinale cu germanul Florian Mayer, învingător cu 6-3, 6-1 în meciul cu Ivan Ljubicic.

Cap de serie numărul 7, americanul Andy Roddick a câştigat întâlnirea cu cehul Radek Stepanek, scor 2-6, 6-3, 6-3, dar îl va avea ca adversar în sferturi pe Roger Federer, deţinătorul titlului la Basel.

Ultimul sfert de finală se va disputa între japonezul Kei Nishikori şi kazahul Mikhail Kukushkin.