x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept

Fii alături de noi!

Avertismentul unui medic român. Ce se întâmplă dacă iei prea mult paracetamol

de 13 Noi 2017   •   23:13
Avertismentul unui medic român. Ce se întâmplă dacă iei prea mult paracetamol 16
Foto: Facebook/Tudor Ciuhodaru

Tudor Ciuhodaru, specialist în Medicina de Urgență, trage un semnal de alarmă asupra abuzului de paracetamol în rândul copiilor.

Medicul povelteste cum doi copii au ajuns la spital în stare gravă, după ce părinții i-au tratat cu paracetamol în doze similare celor pentru adulți.Cei doi copii s-au prezentat la spital cu insuficiență hepato-renală. Din pacate, unul dintre ei nu a mai putut fi salvat.

Medicul specialist a postat pe propria pagina de Facebook câteva reguli de care trebuie să ținem cont la administrarea paracetamolului.

„Paracetamololul este toxic pentru ficat dacă se depășește doza. Are acțiune analgezică și antipiretică. Acțiunea sa antiinflamatoare este practic inexistentă. Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore”, sunt doar câteva dintre regulile prezentate de medic.

Tudor Ciuhodaru a mai precizat că în cazul unui supradozaj, „se impune tratament medical imediat”, iar „pacienţii trebuie spitalizaţi”.

sati