Antena 3 CNN Actualitate Vaslui s-a calificat în sferturile Cupei României, după ce Burdujan i-a oferit lui Lăcătuş a patra victorie la rând

27 Oct 2009   •   22:32

FC Vaslui a devenit prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins la Mediaş, pe un teren noroios, formaţia Gaz Metan, cu scorul de 1-0. Victoria obţinută cu greu de moldoveni este a patra consecutivă de la instalarea lui Marius Lăcătuş pe banca tehnică.

Vasluiul a punctat la prima acţiune mai periculoasă pe care a avut-o, în minutul 44, când Lucian Burdujan a şutat în poarta lui Vâtcă după o centrare de pe partea stângă de la Gerlem. Gaz Metan a dominat şi partea a doua a jocului, dar Pârvulescu a şutat în bară, de la 12 metri, în minutul 70, ratând astfel cea mai mare ocazie de a egala.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan: 82. Vâtcă - 8. Buzean, 19. Lazăr, 13. Akaky (20. Nohai '83), 15. Hoban - 5. Munteanu (11. Cigan '60), 21. Todea, 27. Eric Oliveira (16. Zaharia '85), 17. Dudiţă, 22. Pârvulescu - 10. Bud. Antrenor: Cristian Pustai

FC Vaslui: 1. Kuciak - 15. Buhuş, 16. Zubar, 26. Farkas (14. Akakpo '60), 27. Hugo Luz - 30. Raul Costin, 80. Wesley, 23. Pavlovici, 10. Gerlem (7. Buhăescu '80) - 9. Burdujan, 19. Temwanjera (21. Jovanovici '87). Antrenor: Marius Lăcătuş.