Ministerul Educaţiei a stabilit Calendarul de înscriere la creşă şi grădiniţă în 2026. Criteriul nu e "primul venit, primul servit”
Publicat acum 20 ore si 39 minute
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat, marţi, că numărul ovinelor trebuie majorat, astfel încât să fie valorificată iarba, o resursă excepţională din ţara noastră, Daea precizând că ştie că pentru unii devine agasant explicând constant avantajele creşterii oilor.
„Pentru unii devin agasant explicând şi repetând că e o resursă extraordinară, dar nu pot altfel. Este un domeniu pe care trebuie să-l valorificăm în ţară. Această resursă excepţională care este iarba, pe 4,8 milioane de hectare, trebuie să o transformăm în carne şi în lapte”, a spus Petre Daea.
El a mai spus că România realizează de la un an la altul randamente tot mari de cereale la unitatea de suprafaţă.